Gdy na FaceBooku wyraziłem zdziwienie, że Polskę w unii personalnej z Augustem II Mocnym uważa się za państwo suwerenne, a w unii personalnej z Aleksandrem II Romanowem już nie – p. Paweł Wronka napisał: „W dużym skrócie różnica między rządem (Augusta a Aleksandra) jest taka że Augusta II wybrało na króla polskie państwo, polski sejm, polscy magnaci, szlachcice itd. Mniejsza z tym, w jaki sposób się to stało (rosyjskie pieniądze, wojska na granicy z Litwą itd.), ale prawnie został on wybrany przez Polaków jako ich król. Aleksander (II Romanow) został władcą, bo parę koronowanych głów ustaliło tak w Wiedniu; Polacy nie mieli tu nic do gadania”.

Odpowiadam, bo chcę wyrwać ćwiek zabity w głowę przez d***krację. P. Wronka rozumuje: (1) ahistorycznie, (2) w ogóle od rzeczy. Uważa mianowicie, że król Polski wtedy staje się „polskim”, jeśli Polacy będą w tej sprawie mieli coś do gadania!

Z czego wynika, że polskim królem nie był np. Bolesław I Chrobry (nikt go nie wybierał), królami Francji nie byli Ludwik XIII, Ludwik XIV, Ludwik XV i Ludwik XVI, nie jest królową Anglii JKM Elżbieta II – i tak dalej. Królestwo Belgii w ogóle nie istnieje – bo powstało w wyniku konferencji londyńskiej, na której mocarstwa europejskie postanowiły, że katolickie prowincje zostaną oderwane od Zjednoczonego Królestwa Niderlandów, a królem Belgów zostanie ks. Leopold Sachsen-Coburg-Saalfeld (ciekawostka: proponowano mu przedtem koronę Grecji – ale odmówił).

Oczywiście nigdy też nie istniało np. Księstwo Warszawskie, utworzone wskutek porozumienia Napoleona Buonapartego z Aleksandrem I Romanowem (traktat w Tylży) – bo Polacy nie mieli nic do powiedzenia ani w sprawie konstytucji Księstwa, ani w sprawie mianowania księciem warszawskim króla Saksonii, Fryderyka Augusta I. Jest kompletną aberracją uważanie Księstwa Warszawskiego za suwerenne państwo – była to atrapa, podobnie jak inne pomysły Napoleona. Jak napisałem (goo.gl/2WJ3fP ): „N. istotnie utworzył Księstwo Warszawskie.

A także (jako generał, I konsul lub cesarz): Republikę Alby, Republikę Ankony, Republikę Batawską, Republikę Bergamo, Księstwo Bergu, Republikę Bolońską, Republikę Bouillonu, Republikę Brescii, Republikę Cisalpińską (jej wojskiem były… Legiony Polskie!), Republikę Cispadańską, Republikę Cisreńską, Republikę Connaught, Republikę Cremy, Królestwo Etrurii, Republikę Helwecką, Wolne Miasto Gdańsk, Prowincje Iliryjskie, Republikę Liguryjską, Republikę Moguncji, Republikę Partenopejską, Republikę Pescary, Republikę Raurakiańską, Związek Reński, Republikę Rodańską, Republikę Rzymską, Republikę Subalpejską, Republikę Transpadańską, Republikę Tyberyńską, Republikę Vaud, Królestwo Westfalii, Republikę Włoską, Królestwo Włoch (sam został królem – a na Nowym, Lepszym Tronie hiszpańskim posadził swojego brata Józefa), Wielkie Księstwo Würzburga, a na koniec Księstwo Kurlandii, Semigalii i Piltynia – istniało kilka miesięcy w 1812 roku, między marszem Wielkiej Armii na Moskwę a ucieczką Znacznie Mniejszej Już Armii z zajętych terytoriów.

CZYTAJ DALEJ