Dzieci z Auschwitz fot. domena publiczna autor: Aleksander Woroncow

W styczniu 2015 roku dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego nie zostały zaproszone na uroczystości rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ale nie tylko w ten sposób nasz bohater narodowy, a szerzej – cała nasza historia – są atakowani. Obrazą są powtarzane wciąż kłamstwa o „polskich obozach koncentracyjnych” i twierdzenia, że to Sowieci „wyzwolili” obóz.

Najpierw wrócę do tego, co działo się niemal dwa lata temu. 27 stycznia, we wtorkowe przedpołudnie, około godz. 10.00, kiedy na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz zbierali się pierwsi uczestnicy rocznicowych uroczystości, w słuchawce usłyszałem lekko zachrypnięty głos: –Tu mówi Sławomir Nitras, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Jeden z dzisiejszych „obrońców demokracji”.

Wysłannik pani premier

Trochę się zdziwiłem, ale słucham dalej. Doradca premier Kopacz poprosił mnie o udostępnienie telefonów do dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego, by móc je na uroczystości… zaprosić. Podpytywał, czy przyjmą zaproszenie, w jakim są wieku, czy mieszkają w Warszawie. Na moją uwagę, że to chyba trochę późno, bo obchody już trwają, Nitras stwierdził, że nie widzi problemu: o 12.00 państwo Pileccy dołączą do rządowej delegacji w Warszawie i spokojnie zdążą na przemówienia po 15.00 w Auschwitz.

Po godzinie Sławomir Nitras zadzwonił ponownie, wyjaśniając, że robił, co mógł, ale potomkowie Pileckiego nie skorzystali z zaproszenia. Wygląda jednak na to, że wysłannik premier Kopacz zadzwonił tylko do syna rotmistrza, Andrzeja Pileckiego, bo córka, Zofia Pilecka-Optułowicz, w rozmowie z nami zaprzeczyła: „Żadnego zaproszenia nie dostałam”.

Wypada zadać pytanie: czy zawsze lepiej zrobić coś późno niż wcale? Bo na co właściwie liczył przedstawiciel rządu, dzwoniąc w dniu uroczystości do dzieci rotmistrza? Że przyjmą jego telefon z entuzjazmem? Z pocałowaniem pańskiej dłoni? W końcu że wiekowe przecież osoby nagle, w godzinę, spakują się, popędzą gdzieś pod Kancelarię Premiera, by pojechać na uroczystości do miejsca oddalonego o ok. 300 km?

Uroczystości w Auschwitz musiały być przygotowywane od wielu miesięcy, szczególnie że była to okrągła, siedemdziesiąta rocznica. Od dawna również, jak zakładam, znana była lista gości. I nawet jeśli zaprosić dzieci rotmistrza nie zamierzali organizatorzy, muzeum w Auschwitz czy Światowy Kongres Żydów, mogły to zrobić władze państwowe, wysyłające na uroczystości swoje delegacje – kancelaria prezydenta czy premiera. Gdyby taki telefon od ministra Nitrasa Zofia i Andrzej Pileccy dostali, załóżmy, pół roku wcześniej, to kto wie…

Polska konspiracja

A tak po raz kolejny zmarnowaliśmy ogromną szansę na pokazanie, że Auschwitz, obok masowej zagłady Żydów, to również zagłada innych narodów, przede wszystkim Polaków. Że był ktoś taki jak rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie poszedł do KL Auschwitz, by walczyć o odbicie obozu z rąk Niemców. Szkoda, że o tym wszystkim świat znów nie usłyszał. A tłumaczenia dyrektora muzeum Auschwitz, że wszystkich zaprosić się nie dało… Niestety, Piotr Cywiński, mimo licznych nawoływań, odwołany nie został. Do dziś pełni tę zaszczytną, ważną nie tylko w Polsce, ale i na świecie funkcję.

A jeśli mówimy o świecie – przecież rotmistrz Pilecki to fenomen w globalnej skali. Niestety wciąż niedoceniony, odrzucany przez polski i europejski salon. Rotmistrza odrzucają też resortowe, mainstreamowe media w Polsce, które bardziej przejmowały się brakiem na uroczystościach rocznicowych nie Witolda Pileckiego, ale prezydenta Rosji i zbrodniarza Noworosji – Władimira Putina.

Ale nie koniec na tym. Podczas tej siedemdziesiątej, okrągłej rocznicy o Pileckim nie wspomniał nawet żaden z przemawiających. Czyżby dlatego, że rotmistrz był Polakiem, który dobrowolnie poszedł do obozu, aby zorganizować tam konspirację zbrojną, która miała odbić tę wielką fabrykę śmierci z rąk Niemców przy pomocy z zewnątrz? Konspiracji – podkreślmy – złożonej przede wszystkim z Polaków.