„Dama z łasiczką” na celowniku stalinowców

0
4181

Zdaniem nowych hunwejbinów, legalnie pozyskane przez Fundację środki (co więcej, pozyskane jawnie w świetle jupiterów) oraz suwerennie zadysponowane, stają się „podejrzaną działalnością” i „wyprowadzaniem pieniędzy za granicę”.

Bądźmy zatem konsekwentni: zakup wycieczki zagranicznej – wyprowadzanie pieniędzy za granicę. Zakup mieszkania w Chorwacji – wyprowadzanie pieniędzy za granicę. Kupno auta w niemieckim komisie – wyprowadzanie pieniędzy za granicę. Handel na Ali Express – wyprowadzanie pieniędzy za granicę.
Fundacja Czartoryskich nie zrobiła niczego podobnego. Przeniosła jedynie siedzibę oraz majątek do Księstwa Liechtensteinu – kraju dającego gwarancję stabilności prawno-finansowej, nie zaś – jak ochoczo twierdzą nasze media – do raju podatkowego. Słyszał ktoś o raju podatkowym w sercu starej Europy, między Austrią a Szwajcarią? Komisja Europejska nie umieszcza niewielkiego księstwa na jednej liście z Panamą czy Antiguą i Barbudą. Liechtenstein to mały kraj, gdzie nie demonizuje się własności i wolności – co zasadniczo odróżnia go od Polski.

Cała sprawa wokół Fundacji Czartoryskich powinna być raczej przyczynkiem do debaty na temat jakości otoczenia prawnego w naszym kraju, tymczasem stała się jedynie okazją do nagonki w stylu Hilarego Minca. Fundacja – która wszak pozbyła się majątku trwałego w Polsce – ustabilizowała swoją działalność w Europie i pod nową nazwą zamierza skutecznie działać na rzecz kultury polskiej – jej plany poznamy niebawem. Jednak czerwoni populiści, nieistotne skąd przychodzą, wiedzą swoje.
Jazda na manipulacji i kłamstwie jest powolna i kosztowna – wciąż trzeba wymyślać nowych wrogów i rzucać na żer publiczności. Tymczasem to wolność i sprawiedliwość powinny być głównym paliwem polityki.

Tak zrodziła się potęga USA, tak zbudowano atrakcyjność małego Liechtensteinu. Niepostrzeżenie biel na naszej fladze zanika i jej miejsce znowu zawłaszcza czerwień – czy naprawdę chcemy recydywy starych upiorów?

Wojciech Kwilecki, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie