Bazylika Matki Bożej z Guadalupe - obraz z 1709 r. fot. domena publiczna autor: Manuel Arellano -

Matka Boża z Guadalupe to najsłynniejszy obraz Matki Bożej oraz też największy maryjny kult na świecie.

W 1521 r. wielkie imperium Azteków w Meksyku zostało podbite przez Hiszpanów dowodzonych przez Hernana Corteza. Hiszpański konkwistador zniszczył nie tylko wielkie indiańskie imperium, ale też prawdziwe imperium zła, w którym tysiące ludzi było składane na ofiarę bogom poprzez straszliwe okrutny zwyczaj wyrywania żywcem serca. Stolica Azteków Tenochtitlán została zrównana z ziemią, a na jej miejscu rok później, w 1522 r. pobudowano nowe miasto o nazwie Meksyk.

W 1531 r. a więc 10 lat po upadku Tenochtitlán, na jego byłym terenie, Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi objawiła się Matka Boska. Widzenia trwały kilka dni.

Widzenia rozpoczęły się 9 grudnia 1531 roku, kiedy św. Juan Diego szedł do Tlatelolco na poranną mszę św. na wzgórzu Tepeyac. Wtedy on ujrzał piękną kobietę, która przedstawiła mu się jako: Matka Boża z Guadalupe – Święta Maryja zawsze Dziewica, Matka prawdziwego Boga. Objawienia trwały do 12 grudnia 1531 roku. Wtedy to zdarzył się cud. Na ponczu św. Juana Diego, w którym niósł róże (róże cudownie urosły na kamienistym, pokrytym lodem wzgórzu), powstał w sposób cudowny obraz Matki Bożej.

W tym miejscu zbudowano mały kościół, który stał się celem licznych pielgrzymek Indian, Hiszpanów i pierwszych Metysów.

Nazwa Matka Boża z Guadalupe oznacza „tego, który depcze węża”. To określenie ma podwójną wymowę, oznacza zdeptania pogańskiego pierzastego węża Azteków, jak i węża występującego z Biblii, symbolu pokusy.

Obraz Maryi jest wykonany na płótnie z agawy o wymiarach 195 × 105 cm. Na obrazie Maryja przedstawiona jest w postaci stojącej . Nosi tunikę koloru różowego, spiętą pod szyją broszką, przepasana szarfą w talii i przyozdobiona kwiatami. Okryta jest ponadto płaszczem w kolorze błękitnym, ozdobionym gwiazdami.

Badania przeprowadzone przez Richarda Kuhna (1936 r.) potwierdziły, że „przeanalizowane włókna nie zawierają barwników roślinnych, zwierzęcych ani mineralnych”.
Kolejne badania, dokonane w latach 1954 i 1963 Francisco Camps Ribera, potwierdziły brak „śladów pędzla ani świadectw, by tkanina została zagruntowana”

Kolejne badania były niemałym szokiem. Badacze stwierdzili, że w namalowanych źrenicach Matki Bożej występuje zjawisko potrójnego odbicia, właściwe jedynie źrenicom organizmów żywych. Warto dodać, że płótno z agawy normalnie istnieje przez 20 lat. To „nieustający cud”.

Guadalupe jest aktualnie największym sanktuarium maryjnym na świecie. Rocznie odwiedza ją 12 mln pielgrzymów. Następne sanktuaria są odwiedzane przez:
Lourdes – 6 mln,
Fatima – 5 mln,
Jasna Góra w Częstochowie – 4 mln.