Łapanla fot. domena publiczna autor: CAF

15 stycznia to tragiczny dzień dla nas. Tego dnia w czasie IIWŚ Niemcy dokonali wielu zbrodni na Polakach.

1940 – W nocy z 14 na 15 stycznia Niemcy wypędzili z mieszkań ok. 5 tys. mieszkańców osiedla im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi. Całe osiedle.
W czasie IWŚ ten teren był porośnięty lasem, który w 1915 r. został wycięty w celu zaopatrzenia miasta w opał. W latach 1928-1923 łódzki magistrat budował tam nowoczesne bloki o wysokim standardzie posiadające elektryczność, bieżącą wodę i kanalizację, co wtedy było niezmiernie rzadkie. Wielki kryzys 1929-1933 spowodował, że robotnicy tam zamieszkali, z powodu wysokich czynszów opuścili to osiedle i zamieszkała tam inteligencja.

11 grudnia 1939 r. wyrzucono z osiedla pierwsze rodziny. 31 grudnia wyrzucono następne. Największego uderzenia dokonano w nocy z 14 na 15 stycznia 1940 r. W nieprawdopodobnie zimną noc wyrzucono z mieszkań całe osiedle, prawie 5 tys. osób. To była jedna z najcięższych zim w Polsce XX w. W Siedlcach zanotowano wtedy rekord zima w naszym kraju – 41 stp. C.

W nocy uzbrojeni Niemcy chodzili od drzwi do drzwi waląc w nie, a potem dawali mieszkańcom 15-20 minut na ubranie się i zabranie najpotrzebniejszych rzeczy, po czym wywozili ich do centralnego obozu przesiedleńczego (niem. Durchgangslager I der Umwandererzentralstelle Posen, Dienststelle Litzmannstadt), do nieogrzewanych pofabrycznych hal.

Tam rozgrywały się straszne rzeczy. Dzieci oddzielano od dorosłych i te, które miały nordycki wygląd zabierano rodzicom do germanizacji i oddania niemieckim rodzinom. Młode osoby wywożono na roboty do Niemiec, a resztę wysłano do Generalnego Gubernatorstwa (Łódź była włączona bezpośrednio do Rzeszy). Na miejsce wysiedlonych Polaków sprowadzono niemieckich przesiedleńców.

Ofiary łapanki wWarszawie
fot domena publiczna

1943 – Wraz z systematyczną likwidacją warszawskiego getta oraz „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej” podjętej przez ludobójczych Niemców podczas konferencji w Wannsee rok wcześniej, Niemcy coraz bardziej zaczęli się skupiać na „ostatecznym rozwiązaniu kwestii polskiej”.
15 stycznia, w piątek przeprowadzili w Warszawie ogromną łapankę na ludzi. Łapanki trwały następnego dnia 16 stycznia (sobota) oraz 17 stycznia (niedziela). Ogółem złapano na ulicach i wyciągnięto z domów 30 tysięcy ludzi. 17 stycznia odszedł już pierwszy transport 1500 osób do obozu koncentracyjnego w Majdanku.

1945 – 15 stycznia, to zaledwie kilka dni przed wyzwoleniem od niemieckiej okupacji, ale Niemcy nadal mordowali Polaków. W krakowskiej dzielnicy Dąbie Niemcy zamordowali 79 osób.