Tsunami fot. domena publiczna autor: David Rydevik

26 grudnia 2004 r. zatrząsł się ocean. Tego dnia nastapiło ogromne trzesienie ziemi o magnitudzie 9,1, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry w Indonezji.

Sejsmolodzy uważają, ze to było trzecie pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, czyli od czasu kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi spwodowały ogromneo fale tsunami, które najpierw dotarły do wybrzeży Indonezji, a w ciągu kolejnych kilku godzin uderzyły w wybrzeża kilku innych państw Azji Południowo-Wschodniej, a nastepnie uderzyły także w Afrykę.

Fale miały wysokośc 15 m. Przewaliły się w głąb lądu i zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów. Nie było żadnej mozliwości ucieczki poniewaz fale poruszały się z niewyobrażalną prędkością prędkością 800 km/h

W sumie co najmniej 300 tys. ludzi zginęło lub zaginęło. Co trzecia ofiara to dziecko. Kilka milionow ludzi straciło domy i mieszkania.

Większośc zabitych i zaginionych to Indonezyjczycy. W Sumatrę uderzyło aż 7 fal tsunami, wywołanych trzęsieniem ziemi. Bliskość od epicentrum spowodowała, ze Indonezyjczycy niemieli ządnych szans. Przy tej prędkości fal, one docierały do lądu w 2-3 minuty po trzęsieniu.

W Indiach tsunami zniszczyło bazę armii indyjskiej na Nikorabskich Wyspach. Na plaz Marina, gdzie bawiły się dzieci z rodzicami, nie doliczono aż 5 tys. osób. Na Sri Lance zginęło 30 tyś. osob, a prawie milion stracil domostwa.