W walce z Japończykami

Opór Tajwańczyków w obronie republiki trwał pięć miesięcy. Jednakże to nie zakończyło walk. Jeszcze do 1902 r. trwały sporadyczne walki partyzanckie. Wyspa była przez cały czas niespokojna. Np. w latach 1913 – 1916 odnotowano aż 6 prób rebelii, zazwyczaj stłumionych w zarodku.

Mimo, że w następnych latach wyspa notowała przyspieszony rozwój gospodarczy to nadal zdarzały się rebelię Chińczyków i Aborygenów przeciwko japońskiej polityce, głównie na tle braku dostępu do wyższych stanowisk i przymusowej asymilacji. Dopiero wybuch wojny japońsko – chińskiej w 1937 r. i ponowne oddanie wyspy pod zarząd gubernatora wojskowego zakończyło okres niepokojów społecznych i etnicznych.

Japońska modernizacja i asymilacja

Japończycy, zajmując Tajwan w 1895 r., w odróżnieniu od Korei, którą zajęli kilkanaście lat później, postanowili uczynić wyspę nie kolonią, ale dobrze prosperującą gospodarczo prowincją japońskiego cesarstwa, której rolą miało być zaopatrywanie wysp japońskich, a w czasie wojny armii japońskiej w towary.

W związku z czym poczynili znaczne inwestycje jednocześnie „japonizując” gospodarkę. W 1926 r. ponad 90% przedsiębiorstw należało do kapitału japońskiego. Ponadto Tajwańczycy mieli bardzo ograniczone możliwości studiowania na wyspie (w 1928 r. utworzono uniwersytet cesarski) i przeto takie same możliwości w dostępie do wyższych stanowisk.

Niemniej rozwój wyspy w porównaniu do Chin kontynentalnych, gdzie toczyła się wojna domowa, najpierw pomiędzy warlordami a potem pomiędzy Kuomintangiem a komunistami był nieporównywalny. Np. w czasie IIWŚ ponad 90% dzieci tajwańskich m.in. chodziło do publicznych szkół podstawowych.

Wojna, która tam wybuchła w 1937 r. dramatycznie pogorszyła i tak niski status Tajwańczyków. Ze szpalt gazet zniknęły kolumny w języku chińskim, zniesiono chińskie święta. Wprowadzono przymusową asymilację, w postaci nakazu mówienia w miejscach publicznych po japońsku i ubierania się w stroje japońskie. Zmuszano mieszkańców (50 tys.) do zmiany imion i nazwisk na japońskie.