Premier Wlk. Brytanii Winston Churchill fot. domena publiczna

Czas mroku (Darkest Hour) to jeden z najlepiej zrealizowanych historycznych filmów ostatnich lat. To film o niezłomności. Ten film na jednego bohatera: Winstona Churchilla.

Film rozgrywa się w ciągu niecałego miesiąca. Fabuła rozpoczyna się w dniu 10 maja, czyli w dniu inwazji Niemiec na kraje Beneluksu i Francję a kończy się w dniu 4 czerwca 1940 r. słynnym przemówieniem Churchilla w Izbie Gmin.

To film o niezłomności jednego człowieka, który wbrew rzeczywistości postanowił przeciwstawić się Hitlerowi.

W dniu inwazji upadł rząd premiera Chamberlaina. Jego naturalnym następcą wydawał się być szef MSZ lord Halifax, mający poparcie kierownictwa swojej partii konserwatywnej oraz samego króla Jerzego VI, ale Halifax odmówił, nie potrafił w tej ciężkiej sytuacji udźwignąć odpowiedzialności za kraj i imperium. Wtedy Chamberlain zmuszony był zaproponować kandydaturę Pierwszego Lorda Admiralicji Churchilla, nielubianego przez kierownictwo partii i króla.

Winston Churchill został premierem, ponieważ opozycyjna Partia Pracy, która miała wraz z konserwatystami tworzyć Wojenny Gabinet tylko jego chciała zaakceptować. Socjalistom z Partii Pracy nienawidzących narodowych socjalistów Hitlera, Churchill niezmiernie imponował swoją bezwzględną krytyką nazistów.

Film pokazuje Churchilla jako niezłomnego polityka walczącego z całą koalicją przeciwników z własnej partii próbujących go namówić na pokojowe rozmowy z Hitlerem. Na premiera wywierana jest coraz większa presja wraz jak nastepuje załamywanie się frontu we Francji. W dodatku niechętny jest mu król, który uważa go za człowieka nieprzewidywalnego i gburowatego.

W pewnym momencie premier się załamuje i wydaje zgodę na przeprowadzenie sondażowych rozmów o pokoju z pośrednikiem, którym chcieli być Włosi. Załamuje się na chwilę, według scenariusza filmowego. W rzeczywistości Churchill ani myślał o ustąpieniu pola Hitlerowi.

Rolę Winstona Churchilla zagrał Gary Oldman, który otrzymał za te rolę Oscara. Zagrał znakomicie.

Film bardzo dobrze oddaje atmosferę tamtych dni, grozę inwazji Hitlera na wyspy, upadek ducha części politycznego establishentu brytyjskiego oraz mentaność i obyczaje głównego bohatera.

Film aię kończy przemówieniem Winstona Churchilla w Izbie Gmin, które przeszło do historii i ktore warto przytoczyć:

„Chociaż wielkie obszary Europy i wiele starych i sławnych państw wpadło lub może wpaść w ręce gestapo i całego ohydnego aparatu rządów nazistowskich, my nie osłabniemy, ani nie ulegniemy. Wytrzymamy do końca, będziemy walczyć we Francji, będziemy walczyć na morzach i oceanach, będziemy walczyć z coraz większym przekonaniem i coraz większą siłą w powietrzu, będziemy bronić naszej Wyspy bez względu na cenę, będziemy walczyć na plażach, będziemy walczyć na lądowiskach, będziemy walczyć na polach i na ulicach, będziemy walczyć na wzgórzach; nigdy się nie poddamy, a jeśli, w co nie wierzę nawet przez chwilę, Wyspa ta lub duża jej część zostałaby podbita i głodowałaby, to wówczas nasze zamorskie Imperium, uzbrojone i strzeżone przez Flotę Brytyjską, walczyć będzie dalej, dopóki, we właściwym dla Boga czasie, Nowy Świat, z całą swoją potęgą i mocą, ruszy na ratunek, by uratować i wyzwolić Stary”.