Goebbels - marzec 1945. Bliski koniec totalnej wojny fot. Wikipedia CC 3.0 autor: Bundesarchiv

1 maja 1945 r. samobójstwo popełnił jednodniowy kanclerz III Rzeszy Joseph Goebbels.

Goebbels był przez wiele lat ministrem propagandy, informacji i oświecenia publicznego. On uchodził za mistrza propagandy, który miał wyjątkowy dar wpływania na tłum i kształtowania nastrojów społecznych.

Wychowany w rodzinie katolickiej, początkowo był związany z katolickim ruchem, kiedy jednak został nazistą, prowadził bezwzględną walkę z katolickim kościołem, bezlitośnie niszcząc niemiecki kler.

Goebbels mobilizował ludzi do całkowitej walki w czasie IIWŚ. To on przekonał rzesze niemieckiej ludności do prowadzenia totalnej wojny.

30 kwietnia 1945 r., kiedy tylko kwestią czasu był upadek Berlina, systematycznie zdobywanego przez Armię Czerwoną, Adolf Hitler fuehrer i kanclerz Rzeszy popełnił samobójstwo. Przed śmiercią mianował Goebbelsa kanclerzem Rzeszy.

Następnego dnia żona Goebbelsa, fanatyczna nazistka Magda Goebbels przy pomocy doktora Stumpfeggera zabiła 6 swoich dzieci, podając im cukierki z cyjankiem, żeby nie wpadły w ręce Sowietów.

Dzieci Goebbelsów to: Helga (12 lat), Hildegarda (11 lat), Helmut (9 lat), Hedwiga (8 lat), Holdine (7 lat), Heidrun (4 lata). Wszystkie miały imiona na literę H, nieprzypadkowo.

Potem kiedy Magda połknęła cyjanek, Goebbels dla pewności strzelił jej w tył głowy, a następnie popełnił samobójstwo.

Samobójstwo mistrza kłamstwa i zbrodni miało miejsce 1 maja, w dniu, który narodowi socjaliści zawsze obchodzili jako święto.

Śmierć Goebbelsa umożliwiła dowódcy obrony Berlina gen. Weidlingowi prowadzenie rozmów o kapitulacji i poddaniu stolicy III Rzeszy.