W szeregu bitew a właściwie potyczek (druga bitwa pod Chuenpee, pod Bogue, pod Whampoa) trwających od stycznia do marca 1841 r. Brytyjczycy odnieśli same zwycięstwa niemal bez własnych strat. Następcą Charlesa Elliota został pułkownik sir Henry Pottinger, który stał się pierwszym brytyjskim gubernatorem Hongkongu.

Anglicy, którzy już dość znacznie zniszczyli ochronę Kantonu, rozpoczęli nową ofensywę na miasto. Po przełamaniu obrony, Chińczycy poprosili o zawieszenie broni. 27 maja 1841 podpisano rozejm. Chińczycy przyjęli warunki zapłaty w postaci okupu w wysokości 6 mln dolarów oraz wycofania sił cesarskich z miasta. Brytyjczycy ze swej strony też wycofali się z okolic Kantonu.

III faza wojny

Rozpoczęła się w sierpniu 1841 r. Anglicy po spacyfikowaniu wybrzeża Quangdongu zdecydowali się przenieść wojnę bardziej na północ do Środkowych Chin, atakując najbardziej ludne i zasobne tereny cesarstwa. Siłami brytyjskimi dowodził nowy naczelny dowódca, kontradmirał sir William Parker. Przy pomocy sprowadzonych tego samego miesiąca nowych posiłków w liczbie 3,5 tys. żołnierzy i 26 okrętów wojennych zaatakowali i zdobyli miasto Amoy (obecnie Xiamen) a potem leżąca na południe od ujścia Jangcy, prowincję Zhejiang, gdzie wkrótce zdobyli miasto Ningbo.