Dobre wyposażenie ŻZW potwierdza historyk getta Emanuela Ringelbluma, który odwiedził ich kwaterę na placu Muranowskim i był pod dużym wrażeniem zgromadzonego przez nich arsenału. On pisał w kronice getta: „Oglądałem arsenał broni ŻZW. Lokal mieścił się w domu niezamieszkanym, tzw. dzikim, przy ul. Muranowskiej nr 7, w sześciopokojowym lokalu na pierwszym piętrze.(…). W dużych salach były zawieszone na wieszakach rozmaite rodzaje broni, a więc karabiny maszynowe ręczne, karabiny, rewolwery najrozmaitszego gatunku, granaty ręczne, torby z amunicją, mundury niemieckie intensywnie wyzyskane podczas akcji kwietniowej itp.(…) W czasie mojej obecności dokonano u byłego oficera armii polskiej zakupu broni na ćwierć miliona złotych, na co dano zaliczkę w wysokości 50 000 zł. Zakupiono 2 karabiny maszynowe po 40 000 zł każdy, większą ilość granatów ręcznych i broni”

ŻŻW był o wiele lepiej uzbrojony niż licząca 600 członków ŻOB.

Polskie podziemie próbowało pomóc powstańcom getta od samego początku powstania. W sumie przeprowadzono kilkanaście akcji.
Już pierwszego dnia 25-osobowy oddział AK próbował wysadzić mur getta od strony Bonifraterskiej. Niestety akcja się nie udała. Żołnierze AK zostali dostrzeżeni przez patrol niemieckiej i granatowej policji. W walce, jaka się wywiązała, zginęło 2 żołnierzy AK, a 4 zostało rannych. Na ulicy Freta inny oddział GL obrzucił granatami samochód SS, zabijając dwóch i raniąc trzech Niemców.

Jednocześnie Kedyw systematycznie ostrzeliwał posterunku niemieckie na granicy getta. Dowodzący Niemcami Juergen Stroop tak pisał, że niemieckie oddziały były: „nieustannie pod ostrzałem spoza getta, to znaczy ze strony aryjskiej. […] Przy pierwszym wtargnięciu do getta udało się Żydom i polskim bandytom, dzięki przygotowanemu napadowi z bronią w ręku, odeprzeć nasze atakujące siły wraz z czołgami i wozami pancernymi”.

Tego rodzaju ataki na miarę swoich możliwości podejmowały też: Gwardia Ludowa (GL), a także, na mniejszą skalę – Socjalistyczna Organizacja Bojowa (SOB) oraz Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa (PLAN).