Prof. Richard Pipes fot. Wikipedia

Zmarł jeden z najwybitniejszych znawców Związku Sowieckiego, prof. Richard Pipes, autor „trylogii” o Rosji/Związku Sowieckim.

Richard Pipes urodził się 11 lipca 1923 roku w Cieszynie, w żydowskiej rodzinie cieszyńskich fabrykantów czekolady. Dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie. Jego rodzina była bardzo przewidująca i opuściła Polskę w 1939, dzieki czemu przeżyła wojnę. Mlody Richard wkrótce znalazl sięc w USA.

Czytaj też: Oskarżycielski list PAAG do prezydenta Dudy bez odpowiedzi. Nabrano wody w usta

Richard Pipes obronił doktorat na slynnym Uniwersytecie Harvarda, gdzie pracował jako profesor historii do czasu przejścia na emeryturę w 1996 roku.

Prof. Pipes zdobył światową renomę trylogią: „Rosja carów”, „Rewolucja rosyjska” i „Rosja bolszewików”. Napisał w sumie wiele ksiażek dotyczących historii Rosji i Związku Sowieckiego.

Czytaj też: Przepychanka Trump – Kim trwa. Będzie szczyt czy spektakularna klapa?

Pipes był doradcą prezydenta USA Ronalda Reagana w sprawach dotyczących ZSRR i Europy Wschodniej. Jak sam mówił, „jako człowiekowi urodzonemu w państwie sąsiadującym z Rosją zostały mi oszczędzone romantyczne złudzenia na temat owego wielkiego kraju, tak powszechne wśród ludzi, którzy mieszkają odeń o tysiące mil”.

W latach 80, i 90. ubiegłego wieku był powszechnie znany w kręgach naukowych, szczególnie, że tematyka sowiecka była wtedy „na czasie”. Upadek Związku Sowieckiego zmniejszył zainteresowanie sowiecką tematyką „Trendy” stała się sinologia.

Prof. Pipes to ikona sowietologii, wybitny historyk-analityk.

Źródło: Onet