Mistrzowska reprezentacja Urugwaju z meczu finałowego z Argentyną fot. domena publiczna

Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn odbyły się w Urugwaju.

FIFA, mimo że o organizacje mistrzostw starały się aż 4 europejskie zespoły, zdecydowała się powierzyć organizację mistrzostw krajowi, który według ówczesnych pojęć i odległości, leżał na krańcu świata. W ten sposób uhonorowano stulecie powstania Urugwaju, a jednocześnie nagrodzono go za dotychczasowe sukcesy, które powodowały, że Urugwaj był pierwszym światowym zespołem, który można nazwać „dream team”.

One były imponujące. Cała dekada 20. lat XX w. to złote lata urugwajskiego futbolu. Zdobyli wszystko, co było możliwe w światowym futbolu. Zaczęło się jeszcze przed tą dekadą, wygraniem po raz pierwszy zorganizowanych oficjalnych Mistrzostw Południowej Ameryki w 1916 r. Sukces powtórzyli w następnym roku. W tym drugim turnieju znakomicie zagrał 19-letni Hector Scarone zdobywając w 3 meczach 5 bramek. Sukcesy powtórzyli w 1920, 1923, 1924 i 1926 r.

Estadio Cententario (Stadion Stulecia), gdzie rozegrano final mistrzostw świata w 1930 r.
fot. domena publiczna
autor: A.Smirnow

W mistrzostwach w 1923 r. bramki zdobywali: Hector Scarone, Pedro Petrone i Jose Cea. To magiczny trójkąt napastników Ursuów. Na podobny, ale w mniejszym wymiarze (Diego Forlan, Luis Suarez, Edinson Cavani) musieli czekać 80 lat.

Swoją bezdyskusyjną dominację w Ameryce Południowej rozciągnęli na cały świat, wygrywając Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 1924 r. i w Amsterdamie w 1928 r., będące nieoficjalnymi mistrzostwami świata. W obu igrzyskach, poza jednym remisem wygrali wszystkie mecze. W pierwszym z nich królem strzelców został Pedro Petrone z 8 bramkami.

Nic dziwnego, że w rozpoczynających się pierwszych mistrzostwach świata, u siebie byli faworytami.

Mistrzostwa świata w Urugwaju trwały od 13 do 30 lipca 1930 r. Wszystkie mecze rozegrano w stolicy kraju, w Montevideo. Specjalnie na mistrzostwa wybudowano nowy stadion, Estadio Centenario (Stadion Stulecia). Organizatorzy wszystko robili, żeby zdążyć z budową na rozpoczęcie mistrzostw. Nie zdążyli. Pierwszy mecz na tym stadionie rozegrano dopiero 18 lipca.

W mistrzostwach wzięło udział 13 zespołów, w tym tylko 4 z Europy (Francja, Jugosławia, Rumunia, Belgia). Amerykę Północną, Środkową i Karaiby reprezentowały drużyny USA i Meksyku. Reszta drużyn pochodziła z Ameryki Południowej.