W Szkocji na błotnistej lagunie znaleziono ślady największych zwierząt, jakie kiedykolwiek wędrowały po planecie. To skamieliny odcisków Zauropodów, gigantycznych dinozaurów.

Kilkadziesiąt skamielin sprzed 170 milionów lat, należących do wczesnych zauropodów, odkopano w błotnistej lagunie na Wyspie Skye. To wczesne okazy zauropodów, oceniane na 15 metrów długości i wagę ponad 10 ton.

W ramach ewolucji zauropody się podzieliły na kilka grup i znacznie zwiększyły swoje parametry. Największe osobniki odnalezione w Argentynie mogły mieć długość nawet do 50 metrów i wagę do 100 ton.

Znalezione skamieliny uważa się za najstarsze skamieliny dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono w Szkocji. Kolejny zestaw odcisków stóp znaleziono również na Skye w 2015 roku, ale są one nieco młodsze i nieco mniejsze.

170-milionowe otwory powstały w błotnistej lagunie u północno-wschodniego wybrzeża dzisiejszej wyspy Skye. Naukowcy zmierzyli, sfotografowali i przeanalizowali około 50 odcisków stóp w strefie pływów.

Najstarszą skamieliną, śladami dinozaura, znalezioną w Wielkiej Brytanii są ślady dinozaura Dracoraptora, krewnego słynnego T-Rexa. One zostały ocenione na 200 milionów lat.