President Donald J. Trump, Wikipedia: domena publiczna (photo by Shealah Craighead)

Donald Trump, nowy prezydent USA, nie potrzebował wiele czasu, żeby podjąć strategiczną decyzję. Pierwszego dnia swojej pracy, po zaprzysiężeniu i weekendzie, jednym podpisem anulował amerykański udział w porozumieniu handlowym zwanym Partnerstwem Transpacyficznym.

Ta umowa miała być jednym z dwóch wielkich handlowych filarów amerykańskiej strategii w świecie. Miała stanowić wielką zaporę przeciw dalszej handlowej i politycznej ekspansji Chin w rejonie Azji Wschodniej i Pacyfiku. Podpisane 4 lutego 2016 roku w Auckland, w Nowej Zelandii, porozumienie nie przetrwało roku.

Amerykanie przejęli od swoich starszych kuzynów Brytyjczyków koncepcję prowadzenia wojen w koalicji. Brytyjczycy wyruszali na wielkie wojny (wojna siedmioletnia, wojny napoleońskie, obie wojny światowe) w koalicji z innymi państwami; ten sam model zastosowali Amerykanie, począwszy od II wojny opiumowej, poprzez obie wojny światowe, koreańską, wietnamską, aż po obie wojny w Zatoce Perskiej i wojnę w Afganistanie.

Koncepcja amerykańskiej strategii
Nad stworzeniem podobnej koncepcji w handlu pracowano od pierwszej dekady tego wieku. Amerykanie zdali sobie sprawę, że nie wygrają handlowej konkurencji z Chinami, jeśli nie utworzą wielkich międzynarodowych systemów gospodarczych, do których nie dopuszczą Państwa Środka.

Waszyngton planował utworzenie dwóch wielkich stref ekonomicznych. Jedną z nich miało być utworzone przez USA i Unię Europejską Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership). Drugą z nich miało być Partnerstwo Transpacyficzne (Trans-Pacific Partnership).

Członkami tego drugiego porozumienia jest – a może już było – 12 krajów, w tym pięć amerykańskich (USA, Kanada, Meksyk, Peru, Chile), dwa oceaniczne (Australia i Nowa Zelandia) i pięć azjatyckich (Japonia, Brunei, Singapur, Malezja i Wietnam). Głównym zadaniem, jakie postawili sobie Amerykanie, pracując nad stworzeniem obu tych porozumień, było zbudowanie stref wolnego handlu.